Informacje ogólne

Polska Szkoła Sobotnia im. J.C . Korzeniowskiego w Canterbury powstała z miłości do dzieci i nauki przez całe życie oraz pasji w rozwijaniu dwujęzyczności naszej pani dyrektor Agi oraz dwóch nauczycielek, Marty i Jagody.

Wizja Agi w tworzeniu szkoły to nie tylko nauczanie dzieci języka polskiego, polskiej historii i kultury, to ich wszechstronny rozwój w zależności od zdolności i poziomu językowego dziecka oraz jego zainteresowań.

Aga jest zwolenniczką nauczania wielodyscyplinarnego, z zawodu chemik teoretyk, ale także profesjonalny lider i manager oraz osoba pasjonująca się językami, odpowiedziami na pytania filozoficzno-socjologiczno-psychologiczne dzieci na tematy naukowe, dotyczące życia i otaczającego je świata. Aga widzi naukę przez rozwój wrodzonej ciekawości dzieci i chęci do zgłębiania wiedzy. Wierzy również w to, że dzieci powinny uczyć się czytać i pisać od najmłodszych lat, dlatego od 4 roku życia wprowadzamy w naszej szkole czytanie i pisanie, ucząc za pomocą różnorodnych metod m.in. metody Domana, czytanie globalne i sylabowe, zajęć sensorycznych, metod kreatywnych takich jak lapbuki i projekty, uczymy również przez ruch, muzykę, zajęcia plastyczne, mapy myśli, dramę – tak aby zaangażować wszelkie zmysły.

Podsumowując uczymy w oparciu o podstawę programową dla dzieci uczących się za granicą, ale nie wg jednego podręcznika, tylko w oparciu o programy autorskie naszych kreatywnych i pełnych pasji nauczycieli.

Ponadto szkoła to nie tylko nauka, to cała społeczność. Pomagamy sobie wzajemnie, współpracujemy z wieloma szkołami polonijnymi w UK, szkołami języków mniejszościowych oraz organizacjami społecznymi takimi jak: Beaney w Canterbury, Riverside Children’s Centre czy Universytet Christ Church. Organizujemy liczne imprezy dla dzieci oraz pomagamy rodakom w rozwiązywaniu ich problemów, służąc radą i doświadczeniem, udzielając informacji lub kierując do odpowiednich instutucji

Jesteśmy również zrzeszeni w Polskiej Macierzy Szkolnej za Granicą, National Resource Centre for Supplementary Education oraz współpracujemy z ORPEG  (Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą). Współpracujemy także z lokalnymi szkołami angielskimi i wspieramy naszych uczniów wspólnie z nimi.

Zajęcia w  Polskiej Szkole Sobotniej im. J.C . Korzeniowskiego w Canterbury odbywają się średnio dwa razy  w miesiącu (szczególowe daty zajęć znajdziecie tutaj w godzinach od 9.00 do 11.45. Uczymy w małych klasach, więc miejsca w naszej szkole są ograniczone. Małe klasy umożliwiają dostosowanie programu do poziomu każdego dziecka, staramy się aby liczba dzieci w klasie nie przekraczała 15.

W szkole mamy również zajęcia pozalekcyjne takie jak zespół folklorystyczny oraz grupa logopedyczna.

Nasza szkoła prowadzi obecnie 4 klasy, każda z nich dostosowuje poziom nauczania do poziomu dziecka, nie do jego wieku, chociaż jesteśmy otwarci na dialog dziecko/rodzic/nauczyciel/dyrektor – w szkole nie ma sztywnego przypisania do klas, można zmieniać klasę w ciągu roku po rozważeniu za i przeciw – dzieci mają być przede wszystkim szczęśliwe!

W ogólnym zarysie mamy:

Klasę 0/1 – dzieci w wieku od 4 do 6 lat uczą się i doskonalą swoje umiejętności przez zabawę

Klasę 2/3 – dalszy rozwój kompetencji językowych dzieci z wykorzystaniem szerokiego wachlarza nowoczesnych metod i materiałów oraz multidyscyplinarnego nauczania

Klasa 3/4 – doskonalenie kompetencji językowych z wykorzystaniem szerokiego wachlarza nowoczesnych metod i materiałów oraz multidyscyplinarnego nauczania

Klasa 5/GCSE – pracujemy nad wszechstronnym rozwojem języka polskiego wprowadzając dodatkowo elementy programu przygotowującego do państwowego egzaminu General Certificate of Secondary Education (GCSE). Program conajmniej 3-letni, dzieci o wysokim poziomie zaawansowania językowego mogą przystąpić do tego egzaminu już w klasie 8 (chociaż najczęściej przystępują w klasie 10-11.

Zainteresowanych szczególami zajęć, programem oraz używanymi podręcznikami i materiałami zachęcam do częstego kontaktu z poszczególnymi nauczycielkami, które są dostępne po zajęciach lub z panią dyrektor szkoły (zakładka Kontakt)

Korzystamy z szerokiej gamy podręczników i materiałów. Podstawy programowe i lista materiałów może być udostępniona rodzicom na życzenie. Jesteśmy otwarci również na propozycje i uwagi, nie wahajcie się porozmawiać ze mną lub którąś z nauczycielek. Podobnie jeśli macie pytania o postępy waszych dzieci, nie wahajcie się porozmawiać z nauczycielem przed lub po zajęciach.

Zapraszamy do kontaktu! Dołącz do naszej szkoły już dziś!

Advertisement

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.